Narcyz - Izabela M. Krasińska

Ilekroć się z nią spotykam, nie mogę wyjść z podziwu, że istnieją takie kobiety jak ona. Jestem przekonany, że gdybym poprosił ją o podanie PESELU albo PINU do karty płatniczej, zrobiłaby to bez wahania. Aż mi żal, że nie jestem wyłudzaczem pieniędzy, bo trafiła mi się naprawdę idealna ofiara.

Najnowsza powieść Izabeli M. Krasińskiej jest historią, która może stać się częścią życia każdego z nas. Nie ma znaczenia, w jakim wieku jesteśmy, czy posiadamy dobre wykształcenie, wysoki status materialny, czy z którą płcią się identyfikujemy. Rzadko zdarza się tak, aby poruszany w książce temat był aż tak uniwersalny. Z drugiej jednak strony dotyczy delikatnej materii psychiki i w łatwy sposób można go ukryć pod płaszczykiem odpowiednich póz i dobieranych do sytuacji masek. Z tego powodu o narcyzach nie słyszymy zbyt często i część z nas z pewnością będzie miała problemy, aby rozpoznać takich ludzi w swoim otoczeniu.

Izabela M. Krasińska pokusiła się, aby za pomocą pierwszoosobowej, naprzemiennej narracji toczącej się na linii narcyz-ofiara naświetlić taką osobowość w sposób metodyczny i jak najbardziej wszechstronny. To trudne zadanie, ale Autorce udało się mu sprostać. Sięgając aż do czasów dzieciństwa obydwu stron wskazuje, jak może tworzyć się schemat takiej relacji i jak ogromny wpływ ma na dziecko, a później nastolatka najbliższe otoczenie. Istnieją przeróżne teorie naukowe na ten temat, jednak jak widać, to życie samo najlepiej weryfikuje wszelkie spekulacje. Ta książka jest niezwykle wiarygodna i sugestywna. „Narcyz” wyraźnie pokazuje, że to, czym nasiąkamy przez pierwszych kilkanaście lat często staje się integralną częścią postrzegania samego siebie. To właśnie ten okres życia powinien zaopatrzyć nas w zestaw narzędzi do obrony w sytuacjach trudnych lub zagrażających poczuciu bezpieczeństwa czy szczęścia. Zdrowie psychiczne coraz częściej staje się obiektem dyskusji społecznych i bardzo dobrze, ponieważ, jak widać po lekturze tej historii, wiedza pozwoli skutecznie działać. Izabela M. Krasińska napisała powieść znajdującą się w aktualnych trendach, jednak dzięki wysokim kompetencjom pisarskim zrobiła to w sposób świeży i ciekawy. Twórczość tej Autorki śledzę już od wielu miesięcy i z całą odpowiedzialnością mogę ją polecić.

„Narcyz” wpisuje się w krąg literatury obyczajowej, ale z pewnością przekracza te progi i zmierza w kierunku prozy psychologicznej. Mocną stroną tej pisarki są dobrze skonstruowane zakończenia i także tym razem historia finiszuje w sposób, który dla mnie nie wydaje się oczywisty. Reasumując, Izabela M.Krasińska ma dobre ucho do wyłapywania tematów aktualnych, ale niebanalnych. Jest kreatywna i z łatwością potrafi stworzyć bohaterów, którzy wzbudzają w czytelniku prawdziwe emocje. O narcyzmie opowiadano już w starożytności, jednak jak widać, wciąż można dodać coś godnego naszej uwagi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Horyzont - Jakub Małecki

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kwadrans - Emilia Kiereś

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska