Opowiem ci bajkę - Małgorzata Rogala

„Opowiem ci bajkę”- najnowsza powieść Małgorzaty Rogali jest opowieścią o odpowiedzialności i istocie prawidłowo wykształconego systemu moralnego. Z pewnością stanowi próbę usystematyzowania rzeczywistości, z którą przyszło nam się zmierzyć. Nie jest reportażem, ale oddaje wiernie prawdę o zmianach zachodzących w polskim społeczeństwie. Nie potrzebuje powoływania się na konkretne dramaty opisywane szeroko w mediach, by w wiarygodny sposób przemawiać w imieniu ofiar.

Seria książek z Weroniką Nowacką obecna jest na rynku od 2014, a jej popularność stale rośnie. Pierwsza część - „Kiedyś cię odnajdę” doczekała się wznowienia i kontynuacji w postaci dwóch kolejnych historii („Nic o tobie nie wiem”, 2021 oraz „Opowiem ci bajkę”, 2022). To, że pojawiają się następne części można uznać za znamienne i nie wymagające komentarza. Każdy, kto przeczytał wskazane pozycje jest nimi wstrząśnięty. Z doświadczenia wiem, że najmocniej odbierana jest przez osoby bezpośrednio związane z systemem edukacji i nie mam na myśli jedynie pedagogów, terapeutów, psychologów, czy psychiatrów dziecięcych. Mówię o rodzicach , dziadkach, a często i samych uczniach będących podmiotem tej sprawy. Małgorzata Rogala doceniana jest za to, że jako jedna z nielicznych potrafi celnie odnieść się do tego, co przeżywają i z jakimi problemami spotykają się na każdym kroku. Czytelnicy często mówią, że jest blisko prawdziwego życia i pisze dla refleksji i zmiany. Sądzę, że to niezwykle trafna opinia.
„Opowiem ci bajkę” jest odpowiedzią na stale zmieniającą się przestrzeń, w której funkcjonujemy. Coraz częściej nie mamy siły, by walczyć z konformizmem i napotkanymi regularnie nonsensami. Nie jest trudno pogubić się w tym, co właściwe i zgodne z przyjętymi przez nas wartościami, a tym, co obce i podyktowane modą oraz chęcią zaspokojenia potrzeby akceptacji. Mówiąc zupełnie wprost, większość refleksyjnych, dobrych ludzi zaczyna miewać problemy z odróżnieniem w klarowny sposób dobra od zła. Jeśli cały świat krzyczy nam nieustannie w twarz, że MOŻNA lub wręcz POWINNO się bezkarnie przekraczać kolejne granice, zaczynamy wątpić, gdzie znajduje się nasze miejsce na Ziemi i czy w ogóle gdziekolwiek można je jeszcze odnaleźć. Uważam, że odbiorcami powieści z Weroniką Nowacką są właśnie takie osoby, które zachowały w sobie wrażliwość i nie ugięły się pod presją współczesnych oczekiwań. Te książki nie mają koloru żadnej opcji politycznej, nie są zgodne z aktualną modą na krwawe opisy zbrodni. Są szczere, bolesne i skupione na badaniu naszej złożonej natury. Moja ulubiona bohaterka tej serii, polonistka Zuzanna Słowik reprezentuje wszystkie te poglądy, o których wspomniałam wyżej i daje mi poczucie, że wciąż warto mieć swoje ideały. To dla jej cennych uwag przeczytam tę historię wielokrotnie. Cenię „Opowiem ci bajkę” także za to, że z szacunkiem traktuje wszystkie przedstawione strony. Nie poniża popełniających błędy, nie wyśmiewa problemów, które pojawiają na stronach tej powieści. Spokojnie diagnozuje to, z czym przyszło się nam wszystkim borykać i daje czas do namysłu i wysnucia własnych wniosków.

Ta książka jest zegarem odmierzającym czas tego, co ważne i niemożliwe do pominięcia, jeśli tylko chcemy zachować twarz i żyć w zgodzie z sobą i i innymi. Wierzę, że jest niczym list wysłany do mądrego i czułego czytelnika. Liczę, że odpowiedź przyjdzie szybko w postaci niezgody na niegodne zachowanie, które dotychczas pomijaliśmy milczeniem. Nie pora na bierność. Chodzi o naszą wspólną przyszłość.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Horyzont - Jakub Małecki

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Narcyz - Izabela M. Krasińska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kwadrans - Emilia Kiereś

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska