Horyzont - Jakub Małecki

 

Każdy radzi sobie z tym - próbuje radzić - na swój własny sposób: Pytlak na przykład słucha rocka, Szymon gada do osieroconego żółwia, niektórzy grają w to pierdolone Word of Tanks albo piją bimber, a Miętowy w kółko opowiada o żarciu.


Ciało jest nośnikiem historii. Skrywa wiele opowieści, utkanych z siateczki drobnych dni. Część z nich, pozornie nic nie wniosła, niczego nie zmieniła. Inne, eksplodowały z całą swoją siłą, obracając istniejący dotąd świat wniwecz. Jak most, który runął niespodziewanie na oczach tysięcy obserwatorów, a bez którego nie wiadomo, jak dalej żyć. Zerwane połączenia bolą podwójnie, ponieważ nie tylko trudno jest ruszyć swobodnie dalej, ale i nie ma możliwości, by spojrzeć za siebie, by ocenić aktualne położenie. Nikt nie potrafi odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak zbudować to wszystko od nowa, chociaż wielu podejmowało się już tego zadania. Każda cegła, nawet jeśli położona w identycznym miejscu, będzie stanowiła zalążek czegoś zupełnie nowego.

„Horyzont” jest powieścią łączącą trzy strefy spojrzenia na siebie. Przeszłą, na którą nie mamy już wpływu, teraźniejszą, niosącą ból wspomnień i coraz to bardziej skomplikowaną codzienność oraz przyszłość, która być może przyniesie wreszcie ulgę i pogodzenie, albo wręcz przeciwnie, pogrąży wszelkie nadzieje. Wnioskiem płynącym wprost z lektury jest niezmienna potrzeba dialogu, wymiany z innym człowiekiem. Rozpatrując różne typy osobowości, potrzeby i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach wciąż dochodzę do tego samego wniosku. Rozmowa jest nie tylko początkiem, ale i najpiękniejszą drogą do uzyskania pełni człowieczeństwa. Podświadomie szukamy ujścia emocji, ubrania ich w jakikolwiek sposób i uwolnienia w przestrzeń, by poczuć się lepiej. Trudno jest oswobodzić się z brzemienia doznanego zła, klęsk i niepowodzeń samodzielnie. Czasami przekuwa się je w słowa, innym razem zamyka w obrazie, czy rzeźbie. Fascynujące, że każdy z nas ma w sobie potencjał, który uśpiony przez lata może uratować nam życie w momencie największego kryzysu.

Jakub Małecki wybrał prostą formę realizacji jednego z najtrudniejszych tematów. Zagłębiając się w lekturze, czytelnik spodziewa się początkowo prostych wniosków zgodnych z przyjętą konwencją, tymczasem z każdą stroną oddala się od jednoznacznej oceny tej historii. Niezwykła metaforyczność tej książki zaskakuje i sprawia, że przenosimy się na inny, baśniowy poziom rozumienia tekstu. Dziecięca wrażliwość, którą większość z nas bezpowrotnie zatraca w okresie dorastania, skutkuje wyjątkową autentycznością tej prozy. Spoglądając daleko ponad „Horyzont” można z zaskoczeniem odkryć, że rzeczy z pozoru najbardziej oczywiste i najprostsze są najważniejsze. Dobrze napisana i bezpretensjonalna, cieszy mądrym i życzliwym wydźwiękiem.

Oryginalna i niebanalna powieść dla każdego, kto chciałaby raz jeszcze uwierzyć w magię słowa.


Za egzemplarz książki, wierną przyjaźń i najlepsze żarty na świecie z całego serca dziękuję Kasi Sośnie-Sosnowicz z ulubionego bloga SieCzyta

Komentarze

 1. Marta Zinkel4 maja 2021 08:48

  Nie ma to jak wynosząca coś do Naszego życia książka. Poszerzajmy swoje horyzonty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odkrywanie nowych autorów to naprawdę ogromna przyjemność:-)

   Usuń
 2. Ciekawa recenzja niebanalnej książki. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. „Horyzont” Jakuba Małeckiego to przejmująca i piękna opowieść, podszyta misternie utkaną warstwą psychologiczną.

  Jedna z moich ulubionych... Polecam wrażliwcom (i nie tylko)!

  OdpowiedzUsuń
 4. Soczyście napisana. Pamiętam, że czytałam ją gdy zaczynał się w Polsce pierwszy lockdown 2020 i w punkt były przemyślenia Mańka: "Kiedyś, jak każdy, marzyłem, żeby nie musieć nic robić. Gdybym spotkał tamtego dawnego siebie, poprosiłbym go, żeby marzył o czymś innym. Codziennie staję u brzegu olbrzymiego wolnego dnia, z którym nie wiem, co zrobić."

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Narcyz - Izabela M. Krasińska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kwadrans - Emilia Kiereś

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska