Premiery miesiąca - styczeń 2021

 


Przygotowując dla Państwa grudniowy prezentownik zorientowałam się, jak wiele fantastycznych książek mi umyka i jak wiele radości potrafię czerpać prowadząc takie czytelnicze rozpoznanie.

Obiecałam sobie, że co miesiąc będę przyglądać się nowościom pojawiającym się w „Świecie Książki”. Spośród 432 pozycji wybrałam 10. Nie, nie zamierzam ich wszystkich kupić i natychmiast przeczytać. Wpisuję je na swoją listę i być może na coś w przyszłości się zdecyduję.

Oto one:


1.

tytuł: Ostatni

autor: Maja Lunde

cykl: Kwartet klimatyczny

wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

premiera: 12.01.2021


To już trzeci tom w cyklu, więc mam sporo do nadrobienia i z całą pewnością nie będę czytać szybko, jednak bardzo chciałabym zacząć. Według opisu wydawcy:

Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Książka, którą jeszcze przed premierą zakupiło 15 krajów. Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.


2.

tytuł: Firefly Lane 

autor: Kristin Hannah  

Wydawnictwo: Świat Książki 

premiera: 13.01.2021


Fabuła nie wydaje się być szczególnie intrygująca, ale słyszałam tyle pozytywnych opinii o prozie autorki, że być może skuszę się na lekturę tej książki. Według wydawcy:

Wyjątkowa powieść mistrzyni pióra Kristin Hannah, autorki bestsellerów Słowik oraz Zimowy ogród. Zekranizowana i dostępna na platformie Netflix. Do rozważenia.


3.

tytuł: Ta sama rzeka

autor: Edyta Świętek

wydawnictwo: Pascal

premiera: 13.01.2021


Nie znam żadnej z książek tej autorki, ale słyszałam sporo dobrego. Zobaczymy, czy to coś dla mnie.

Opis wydawcy:

Małgorzata jest całkowicie uzależniona od męża i jedynie w pracy czuje się szczęśliwa. Tam też poznaje Darka, z którym nawiązuje bliższą znajomość. Łączy ich wiele, a najbardziej: nieszczęśliwa miłość. Ona ma męża tyrana, on – chorą żonę, której nie kocha. Kierując się jednak dobrem swoich rodzin, postanawiają zakończyć relację… Czy uda im się o sobie zapomnieć?



4.

tytuł: Tuż za ścianą

autor: Louise Candlish

wydawnictwo: Muza

premiera: 13.01.2021


Opis tego thrillera wydaje się niezwykle intrygujący. Mam na myśli lekką lekturę, która nie wymaga nadmiernego zaangażowania emocjonalnego. Wyobrażam to sobie tak: ja, książka, koc i trochę emocji :-)

Opis wydawcy:

Trzymający w napięciu domestic thriller o przewrotnej fabule, po którym zadacie sobie pytanie: Czy można tak bardzo znienawidzić sąsiada, żeby posunąć się do zabójstwa? (...)

Niezwykle wciągająca powieść. Candlish buduje napięcie aż do punktu kulminacyjnego, który jest równie przerażający, co wiarygodny. Potrafi wydobyć koszmar z beztroskiej codzienności.
- wg Associated Press -



5.

tytuł: Halibut na Księżycu

autor: David Vann

wydawnictwo: Pauza

premiera: 13.01.2021


Na tę książkę uwagę zwróciła mi Kasia z SieCzyta.
Opis wydawcy:

Halibut na Księżycu to pełna czułości wiwisekcja duszy człowieka, który zbyt wiele chce zrozumieć, a jednocześnie cierpi z powodu niezrozumienia samego siebie. Dostrzega i pojmuje to, dlaczego najbliżsi mu ludzie chcą go przy sobie zatrzymać, ale zdaje sobie również sprawę z tego, jak paradoksalnie daleko jest mu do każdego z nich. Z tego, że ten dystans to nie tylko pokłosie myślenia o bracie, ojcu, synu. Że dzieje się tu coś wyjątkowo mrocznego, nad czym nikt nie ma kontroli. Przekraczanie granicy. David Vann w bezkompromisowej fantazji o tym, jak wygląda granica życia i śmierci.
Jarosław Czechowicz „Krytycznym okiem”


6.

tytuł: Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie

autor: Birger Amundsen

wydawnictwo: Czarne

premiera: 13.01.2021


Na tę książkę zwróciłam już uwagę przygotowując dla Państwa gwiazdkowy prezentownik. Niezmiennie uważam, że trzeba przeczytać :-)

Z opisu wydawcy:

Norweski pisarz i dziennikarz Birger Amundsen, wieloletni powiernik Haralda, rysuje portret nietuzinkowego człowieka, który wybrał najdalszą Północ na swój dom. Z życzliwym dystansem opowiada historię Soleima, awanturnika, samotnika, a przede wszystkim oddanego przyjaciela. Człowieka pogodzonego z upływającym czasem i śmiercią. Bo jak mówi sam bohater książki: „Jestem już stary, swoje przeżyłem, więc to dla mnie żadna tragedia”.


7.

tytuł: Pocałunek panny wodnej

autor: Jerzy Buczyński

wydawnictwo: Wydawnictwo BOSZ

premiera: 15.01.2021


Uroda okładki jest powalająca, opis wydawcy nie pozostawia złudzeń, że pozycję należy czym prędzej dopisać do tej listy.

Szczegóły:

Pocałunek panny wodnej”, autorstwa Jerzego Buczyńskiego, to zbiór fantastycznych opowieści odwołujących się do dawnych podań i legend. Co ciekawe, ich bohaterowie – demony i upiory – nie zawsze okazują się postaciami po prostu złymi. Dlaczego? Sprawdźcie sami. Ponadto, tym co wyróżnia książkę spośród innych publikacji tego typu, są wyjątkowe ilustracje, autorstwa Magdaleny Boffito, będące doskonałym uzupełnieniem dla wciągającej, pobudzającej wyobraźnię treści.

Nie znam wydawnictwa, więc jestem podwójnie ciekawa.


8.

tytuł: Wielkie sekrety arcydzieł sztuki

autorzy: Joanna Łenyk-Barszcz , Przemysław Barszcz

wydawnictwo: Fronda

premiera: 20.01.2021


O tej książce dowiedziałam się od Pani Kingi Kosiek, która prowadzi zaprzyjaźniony blog. Już na pierwszy rzut oka widać, że to propozycja dla tych, którzy odczuwają nieustanny głód wiedzy. Liczę, że będzie smacznie:-)


9.

tytuł: Wykopaliska

autor: John Preston

wydawnictwo: Prószyński Media

premiera: 28.01.2021


Lubię brytyjską prozę. O tej książce "Times Literary Supplement" wypowiada się w następujący sposób: Przejmująca i melancholijna. Arcydzieło czechowowskiej powściągliwości. Brzmi świetnie, prawda?

Z opisu wydawcy:

Kameralna, pełna wdzięku i melancholijna powieść Johna Prestona jest fabularną rekonstrukcją przebiegu słynnych wykopalisk w Sutton Hoo. Trzech niezwykłych miesięcy, podczas których miejscowi spierali się z przyjezdnymi, specjaliści psuli szyki amatorom, a miłość i rywalizacja rozkwitały z równą mocą…


10.

tytuł: Szalona miłość. Chcę takiego Putina. Reportaże z Rosji

autor: Barbara Włodarczyk

wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

premiera: 27.01.2021


Reportaże nie goszczą zbyt często na mojej liście lektur i najwyższa pora to zmienić.

Z opisu wydawcy:
Barbara Włodarczyk, doświadczona reporterka, wieloletnia korespondentka polskiej telewizji w Moskwie, nie boi się wyruszyć ani na daleką syberyjską prowincję, ani na salony oligarchów. Wie, z kim rozmawiać, kogo słuchać i jak zajrzeć za kulisy wydarzeń, aby oddać to, co myślą, czują i jak żyją Rosjanie oraz ich niepodzielny władca Władimir Putin. (…) Z jej fascynujących, lekkich i uwodzicielskich w formie reportaży wyłania się złożony obraz rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiej duszy.

Komentarze

  1. "Ta sama rzeka" to pozycja, która mi pasuje. Może uda mi się przeczytać. Ostatnio jest sporo książek, które są warte przeczytania. To jest super, bo warto czytać i to te książki, które są tego warte. Jest kilka książek, które bym chciała przeczytać np. "Do trzech chłopów sztuka" autorstwa Pani Marty Obuch, "Odruch" autorstwa Ashley Audrain. Widziałam opisy tych pozycji i jakoś mi pasują. Ale jest sporo tych pozycji do czytania. Miłego dnia:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Najbardziej mam ochotę na tę nowość mojej ulubionej autorki E.Świętek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Balladyna - zbiór opowiadań różnych autorów

Spacerujący z książkami - Carsten Henn

Kwadrans - Emilia Kiereś

Sen o okapi - Mariana Leky

Ósme życie (dla Brilki). Tom 2 - Nino Haratischwili

Dziewczyna z sierocińca - Joanna Parasiewicz

Kochankowie burzy. Panna z Jaśminowa - Elżbieta Gizela Erban

Trzy kobiety - Joanna Jax

Trzy godziny ciszy - Patrycja Gryciuk