Kwadrans - Emilia Kiereś


Czy masz kwadrans?

Piętnaście minut to raczej niewiele czasu, jednak czasami nawet drobna chwila napędza ogromne zmiany w całym naszym życiu. To co minęło zazębia się z tym co jest aktualnie i tym, co stanie się w odległej przyszłości. Wszyscy mamy swój moment zwany inaczej życiem. Część z nas chłonie wszystkimi zmysłami każdy mijający dzień, inni spoglądają na swój świat zza grubej szyby. Zdarza się, że choroba odbiera nam powoli siły, pamięć, wszystko to, co stworzyliśmy w pocie czoła sądząc, że jeszcze zdążymy się nacieszyć zgromadzonym majątkiem.

Podobno każdy człowiek ma swój zegar, który odmierza jego czas. Nikt nie może na niego wpłynąć; nikt nie wydłuży sobie swojego czasu ani go nie skróci - każdy ma go tyle, ile mu dano. Zegarmistrz Zegarmistrzów sprawuje pieczę nad wszystkimi zegarami i dba o to, żeby działały jak należy. Dlatego trzeba zaufać. Ktoś czuwa nad naszym czasem. Nie możemy zrobić więcej, niż jest nam pisane”.

Emilia Kiereś należy nie bez powodu do ścisłej czołówki moich ukochanych autorek. Snuje swoje magiczne opowieści szeptem, pomaga pogodzić się z trudnymi momentami w życiu. Kołysze do snu, przynosząc wytchnienie. Jej twórczość jest tak wszechstronna i wielowymiarowa, że pozwala interpretować ją każdemu z nas na swój unikatowy sposób. Dopasowuje się do momentu naszego życia. Najpiękniejsze jest jednak w tej twórczości to, że Autorka nie narzuca się, nie podaje gotowych rozwiązań. Pozwoli każdemu odszukać w kakofonii dźwięków jego własny rytm serca. „Kwadrans” pobudzi wyobraźnię młodego czytelnika, być może wyrwie go ze schematycznego myślenia, do którego przywykł przez lata. Dwutorowa narracja jest przygotowaniem do przyszłych rozważań filozoficznych, których tak bardzo brakuje w polskich szkołach. Pracuję z Dziećmi prawie dwadzieścia lat i jestem przekonana, że nikt inny jak Pani Kiereś nie nauczy naszych Dzieci miłości do literatury. Nie liczcie jednak, że to będzie miłość od pierwszej strony. Dla większości pociech w wieku szkolnym przywykłych do kreskówkowych, prostych, kalkowych wręcz schematów może być to trudne spotkanie. To wymagająca, inteligentna proza, która potrzebuje dobrego przygotowania. Zastanówmy się jednak wspólnie, czy następne pokolenie nie ma prawa do nabycia umiejętności marzenia, władania językiem polskim w sposób kreatywny i wychodzącym poza wszelkie schematy?

Jestem pewna, że podobnie jak ja uważacie, że „Kwadrans” można zacząć czytać wspólnie, wieczorem, kiedy zbliża się pora snu. Dajcie znać, czy ta książka pochłonęła Was tak mocno jak mnie i czy spróbowaliście przekazać ją dalej? 
 


Komentarze

 1. Po tak wspaniałej recenzji jestem skłonny zakupić ją mojej 11sto letniej córeczce. Mam nadzieję, że podzieli Pani opinię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne słowa o pięknej książce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowna recenzja. Najlepsza na tym blogu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, nic nie motywuje mnie bardziej niż tak miłe słowa!

   Usuń
 4. Świetna Pisarka, zasłużona recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Pani Kiereś zasługuje na dużo więcej!

   Usuń
 5. Dziękuję! Chyba znalazłam odpowiedni prezent na urodziny mojej dziewięcioletniej pociechy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fantastyczny pomysł ! dziękuję serdecznie za komentarz :)

   Usuń
 6. Fantastyczna recenzja , obowiązkowo przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy książka nadaje się również dla chłopców?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że tak. Jednym z głównych bohaterów jest 10 letni chłopiec. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź! Myślę, że mojemu dziecku przyda się trochę rozwijającej literatury takiej , jaką serwuje nam pani Kiereś.Pozdrawiam

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Horyzont - Jakub Małecki

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Narcyz - Izabela M. Krasińska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska