Kotka i Generał - Nino HaratischwiliRECENZJA PRZEDPREMIEROWA


15 maja 2019 roku do rąk polskiego czytelnika trafi książka „Kotka i generał” autorstwa Nino Haratischwili. Gruzińska autorka młodego pokolenia od lat mieszkająca w Hamburgu, u nas znana jest głównie z monumentalnej powieści „Ósme życie”. Historii barwnej i tak odmiennej, że nie sposób jej zapomnieć, czy pomylić z inną lekturą nawet po wielu miesiącach od przeczytania.
„Kotka i generał” liczy dokładnie sześćset czternaście stron.Tyle też jest w niej ładunku emocji, dramatycznej drogi od winy do zadośćuczynienia. Inspiracją do powstania książki była prawdziwa historia opisana przez rosyjską aktywistkę walczącą o prawa człowieka. Nino Haratischwili utkwiło w głowie opisane przez nią wydarzenie, mające miejsce w okresie trwania wojny czeczeńskiej. Zło, które zostało wyrządzone przez rosyjskich żołnierzy bezbronnym cywilom, ukryło się tu pod sztandarem walki z wrogiem. Wojna tłumaczy każdą przemoc, zmyje każdą winę. Po latach nikt nie będzie pamiętał, nikt nie upomni się o swoje prawa.
Zalew nieszczęść, okrucieństwa, kataklizmów brudów całego świata spływa na nas szerokimi pasmami internetu i telewizji kablowej. Aby trwać w swojej codzienności uodporniliśmy się na problemy innych, widzimy tylko wąski wycinek rzeczywistości. Autorka „Kotki i generała” upomina się jednak o to co było, puka do drzwi, które pozornie dawno zostały już zatrzaśnięte. „Nic na świecie nie znika, nie znika tak po prostu” mówi ustami jednego z oprawców.
Nino Haratischwili jest wyjątkową autorką, która jak nikt inny potrafi spiąć ze sobą racjonalne spojrzenie mieszkańców zachodniej Europy, nie tracąc przy tym wschodniej melodyjności języka i melancholii tkwiącej w ludziach wschodu. Czeczenia nie jest miejscem egzotycznym, daleko położonym, a jednak większość z nas nie ma o niej większego pojęcia. „Kotka i generał” pozwala nam zrobić jeden krok ku temu rejonowi świata, sprawia, że odwracamy wreszcie wzrok w przeciwną stronę niż zwykle. Wschód, który kojarzy nam się mgliście z biedą i zacofaniem, od którego chcemy uciec w popłochu, by przez przypadek nie skalać się jego problemami, które przez tyle lat były nam codziennością.
Przed popełnioną zbrodnią nie można uciec, nie można jej zapomnieć. Nawet, gdy nie została osądzona, nie blaknie i ma przełożenie na życie kolejnych pokoleń. Wraca w najmniej spodziewanym momencie i domaga się rozliczenia strat i zysków. Czasami sączy się przez lata, niezauważalnie kroczy wraz z oprawcą przez życie. Gdy wybucha, miażdżąc życie córki jednego z dawnych gwałcicieli, nie ma już odwrotu. Czas na podjęcie rękawicy, przymuszenie innych, by podjęli wreszcie odpowiedzialność za popełnioną zbrodnię.
„A więc tak to jest. Bez rozgłosu, cicho. Tak to jest, kiedy porządkuje się sprawy, gdy wszystko wraca na swoje miejsce, gdy puszcza się stery z rąk, tak to jest, kiedy się coś zamyka. Zupełnie niedramatycznie”.
Siła najnowszej powieści tej autorki tkwi w pięknym, plastycznym języku. Z opanowaniem i precyzją godną najbardziej wytrawnego chirurga otwiera jątrzące się rany, oczyszcza je i daje szansę na ich zabliźnienie. Podróż z Nino Haratischwili po dynamicznie zmieniającej się Europie na przestrzeni dwudziestu pięciu lat angażuje wszystkie zmysły czytelnika. Nikt kto sięgnie po 'Kotkę i generała” nie pozostanie obojętny na przedstawione w niej problemy. Oryginalny styl i niebanalne podejście do tematu sprawi, że najnowsza powieść autorki ma szansę na podbicie serc polskich czytelników. Jeśli szukacie powieści najwyższych lotów, która powala na kolana to nie ma na co czekać-znaleźliście. Polecam serdecznie!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Otwarte za egzemplarz recenzyjny i szansę na fantastyczną podróż z Nino Haratischwili !


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Nic o tobie nie wiem - Małgorzata Rogala

Gambit - Maciej Siembieda

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Miłość, pies i czekolada - Małgorzata Lis

Gdzie śpiewają raki - Delia Owens

SERIA : Wydziedziczone. Tom 1-3. Gorzej urodzona. Niespełniona miłość. Tajemnice z przeszłości - Mirosława Kareta