Moja rodzina i inne zwierzęta. Trylogia z Korfu. Tom 1 - Gerald Durrell

Powoli osiadł na nas czar tej wyspy, miękko, lecz mocno, jak kwietny pył. Każdy dzień niósł w sobie taki spokój, taką bezkresność; chciałoby się, żeby się nigdy nie skończył.”


„Moja rodzina i inne zwierzęta” to książka dla osób, które potrafią cieszyć się życiem lub pragną się dopiero tej trudnej sztuki nauczyć. Tych, co potrafią zatrzymać się w pędzie, przysiąść gdzieś z boku, aby chociaż na chwilę poczuć świat wszystkimi zmysłami, albo wręcz przeciwnie... Dla tych, którzy nie nawykli do swobodnego łapania oddechu w środku pracowitego dnia.
To staromodny „podręcznik” dla szukających spokoju ducha... Kiedyś nie tworzono sztucznych i dziwacznych poradników jak żyć, kiedyś świadczono swoim własnym przykładem...
Gerald Durrell (1925-1995) napisał swoją powieść bardzo dawno temu, w czasach, w których rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej, jednak dzieląca nas perspektywa lat dodaje tej historii tylko urody i uroku.
Sielskie dzieciństwo spędzone przez autora na wyspie Korfu jest tylko pretekstem do tego, aby pokazać, że nawet trudy dnia codziennego mogą być zalążkiem czegoś ciekawego i oryginalnego. Dom pulsujący wciąż zmieniającymi się gośćmi o niewątpliwie ekscentrycznych usposobieniach, nauczyciele, którzy przychodzą i odchodzą tak szybko, że trudno zorientować się, kto kieruje aktualnie edukacją głównego bohatera- oto czym jest ta historia.

Teodor! - żartował Larry.
- Ty to na pewno wymyśliłeś!
- Ależ skąd - protestował Teodor.
- To absolutna prawda.
- To brzmi nieprawdopodobnie. 
- Tu na Korfu - powiedział Teodor, a wzrok błyszczał mu z dumą - wszystko jest możliwe.”

Gerald Durrell był prawdziwym pasjonatem fauny i flory. Każde zdanie jego twórczości przesiąknięte jest miłością do roślin i zwierząt. Najdrobniejsze żywe stworzenie jest dla niego ważne i wyjątkowe. Większość z nich ma zresztą nie tylko swoje miejsce w rodzinie, ale i stosownie dobrane do wyglądu lub zachowania imię. Człowiek jest tu częścią przyrody, a nie jej panem. Czy te proste prawdy nie przypominają Państwu wniosków, do których mozolnie dochodzimy sześćdziesiąt lat później???
Ta książka tchnie dziecięcą radością poznawania otoczenia. W zabawny sposób porusza kwestie, o których z niechęcią czytaliśmy w szkolnych podręcznikach.
„Moja rodzina i inne zwierzęta” miała swoją premierę w 1956 roku, jednak wciąż jest świeża i nietuzinkowa. Warto przeczytać, by obudzić w sobie pasję odkrywania świata. W te wakacje musicie wybrać się na wirtualną wycieczkę z rodziną Durrellów. Będzie cudownie, obiecuję!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie śpiewają raki - Delia Owens

Stół - Marta Horbal

Dam ci to wszystko - Dolores Redondo

Krótka wymiana ognia - Zyta Rudzka

Kwadrans - Emilia Kiereś

Ta, która odeszła - Izabela M. Krasińska

Miedziany listek - Emilia Kiereś

Sen o okapi - Mariana Leky

Najważniejszy - Magdalena Majcher

Okruchy gorzkiej czekolady. Rachunek nieprawdopodobieństwa - Elżbieta Sidorowicz