Zatruty ogród - Alex Marwood

OGRÓD...
Ciepła, nagrzana ziemia, a dookoła błogi spokój. Cisza, natura i poczucie, że jest się tak blisko sensu istnienia. Leżąc wśród kołyszących się spokojnie traw nieskalanych najgorszymi chemikaliami, w odzieniu pranym tylko w naturalny sposób, wraca powoli poczucie sensu. Bez sztucznych barwników, konserwantów, produktów z długim „E” na początku, które powodują najgorsze choroby. Zamykasz oczy i już tam jesteś.... Las majaczy w oddali, rzeka płynie swoim rytmem, zwierzęta zajmują się sobą.
Raj.
A gdyby okazało się, że istnieje naprawdę? Może nie całkiem obok ciebie, ale gdzieś tam jest i ty możesz znaleźć do niego drogę. Wszystko będzie proste i jasne. Porzucisz troski i zmartwienia, pewnego dnia znikniesz bez śladu. Możesz wyjść po bułki, na dyskotekę, na spacer. Zamkniesz za sobą drzwi, bo przecież nie weźmiesz nawet walizki. Kłopotanie się przeszłością nie ma sensu. Pamiętaj, że zaczynasz wszystko od nowa. Tym razem TO będzie prawdziwe życie. Uśmiechnięci, swobodni ludzie podarują ci nowe imię i poprowadzą w przyszłość. Za grubymi murami nowego domu będziesz bezpieczny. Zaczniesz BYĆ naprawdę. Opieka ojca sprawi, że nie musisz sprawować nad niczym kontroli. Ciężka fizyczna praca uwolni od przywar XXI wieku. Nic więcej nie trzeba.. Po latach zapomnisz, jak to jest funkcjonować wśród tych, którzy zostali na zewnątrz. Wiesz dobrze, że oni duchem umarli i nie warto wracać do nich nawet w myślach. Twoje ciało posłuszne ojcu wspólnoty kiedyś w końcu wyda plon. Te dzieci będą bezpieczne od udręk cywilizacji, skupią się na meritum. Wspólnie pokażecie im, jak przygotować się na nieuchronnie zbliżający się koniec świata. Dzięki tej wiedzy przetrwacie każdą burzę. Teraz trzeba oszczędzać żywność, zbierać prowiant, który uratuje od zagłady w kryzysowym momencie.
A później przyjdzie moment zwątpienia, bo przecież to nieuchronne. Fizyczne zmęczenie, brak wygód, do których przez lata przywykło ciało, wątpliwości utkane z pojedynczych słów towarzyszy..
ZATRUTY OGRÓD
Nie do końca jest tak, jak obiecywano ci na początku. Ten, kto mówił głośno o swoich wątpliwościach znika, ale szybko pojawiają się naśladowcy. Można uciszyć jedną osobę, dwie, pięć... Walka o władzę zachwieje podwaliny wspólnoty.
Kiedy niewiele zostanie z dawnych lat, zjawią się umarli-ludzie zza grubego muru. Ich zwyczaje są zgoła inne, a zachowanie niestosownie śmieszne. Uratują tych, którzy przetrwali. Dadzą nowy dom, śmierdzące chemią krzykliwe ubrania. Zapiszą do szkół, przedstawią nowej wspólnocie. Wtłoczą w swoje ramy. Dadzą „drugą szansę”..
Kto żyje naprawdę? Czy jest jedna recepta na przeżycie swojego czasu w sposób godny i właściwy?
„Sekta” to pojęcie, z którym przez lata już się oswoiliśmy. Wiemy, jak kręcą się jej trybiki i kto jest najbardziej podatny na jej wpływy. Chętnie czytamy książki przedstawiające ten temat, bo to co obce i dalekie, jest równocześnie bardziej intrygujące i pociągające. To było moje pierwsze spotkanie z Alex Marwood i chociaż nie mogę napisać, że historia ta nie ma wad, to lekturę tej powieści będę wspominać pozytywnie. „Zatruty ogród” rozpoczyna się mocnym uderzeniem i jest to chyba najbardziej przejmujący fragment całej książki. Później akcja znacząco zwalnia i tak pozostaje już praktycznie do końca tego thrillera. Niektórzy będą z tego zadowoleni, bo lubią zagłębianie się w rozważania psychologiczne, inni uznają je za przydługie i zbędne dla fabuły.
Trudny temat udało się autorce przedstawić w przystępny sposób i to z całą pewnością możemy zapisać na plus najnowszego dziecka Alex Marwood. Moim zdaniem książka godna polecenia na leniwy weekend majowy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Nic o tobie nie wiem - Małgorzata Rogala

Gambit - Maciej Siembieda

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kotka i Generał - Nino Haratischwili

Miłość, pies i czekolada - Małgorzata Lis

Gdzie śpiewają raki - Delia Owens

SERIA : Wydziedziczone. Tom 1-3. Gorzej urodzona. Niespełniona miłość. Tajemnice z przeszłości - Mirosława Kareta