Rok szczura - Marta Guzowska

Nigdy nie miałam szczura. W czasach mojej młodości mało kto miał to zwierzę w domu, w każdym razie nie mogę sobie przypomnieć, aby ktokolwiek ze znajomych go posiadał. Dominowały rasowe psy, chomiki i papugi. Szczur kojarzył się raczej z zakamarkami zsypów, brudami wielkich miast. Na samą myśl trzeba było wzdrygnąć się ze wstrętem.
Przez lata jednak wszystko się zmieniło. Na ulicach pojawiały się coraz to nowsze rasy zwierząt, za którymi z podziwem lub zdziwieniem odwracaliśmy się na ulicy. Jakoś tak stopniowo i zupełnie niezauważalnie szczur hodowlany pojawiający się w mieszkaniach przestał dziwić i brzydzić.
Dzisiaj nie jest już niczym szczególnym. Walczymy o prawa zwierząt, nikt nie ośmieli się już powiedzieć, że szczur istnieje tylko po to, aby można było testować na nim kolejne „genialne” kremy, czy leki, które za chwilę mają pojawić się na rynku.
Szczur jest bardzo inteligentny, a według niektórych źródeł (zooart.com.pl) budowa jego mózgu przypomina nasz własny. To zwierzę ma niezwykłą wolę przetrwania, potrafi uczyć się na błędach i w dodatku doskonale wie, że siła tkwi w grupie. Żyjąc w stadzie, każdy osobnik ma wyznaczoną rolę do spełnienia, tak aby zapewnić sobie i innym przetrwanie.
Dokładnie tak samo jest w najnowszej powieści Pani Marty Guzowskiej pod tytułem „Rok szczura”. Jak zwykle nie opowiem Państwu samej historii, nakreślę jedynie jej tło.
Co stanie się z grupą osób zaplątanych w jedno nieszczęśliwe zdarzenie? Czy tytułowy „szczur” ma coś wspólnego z ludzkim zachowaniem?
Wydarzenie sprzed lat rozszczelniło więzy przyjaźni i sprawiło, że stado zostało naturalnie rozwiązane. Niezauważalnie każdy poszedł w swoją stronę, zajął się własnym życiem. Zaufanie budowane przez kilka lat zniknęło, a w głowach pozostał tylko ślad osób, które od dawna były już kimś innym niż dwadzieścia lat wcześniej. W takiej sytuacji spotkanie po latach nie mogło okazać się udane. Wchodzenie dwukrotnie do tej samej wody już od dawna uznawane jest przecież za pomyłkę. Cóż, ludzkie serca nie zawsze potrafią kierować się logiką i racjonalizmem, szczególnie jeśli rozpatrujemy delikatną sferę uczuć....
Tymczasem rok szczura w chińskim kalendarzu mówi jasno, że będzie to okres trudny dla osób, które popełniają jakiekolwiek błędy. Zły osąd spraw jest przecież jednym z nich, prawda ?
Rok szczura to także rok intryg. Spotykając się po tylu latach, można pokazać się dawnym znajomym z zupełnie innej strony. Można być wykładowcą świetnie prosperującej uczelni, właścicielem dużego biznesu, pisarką...kimkolwiek. Można też niczego nie udawać i przyjść tak jak się stoi. Nikt nie powiedział przecież, że fortuna sprzyjała wszystkim.
Stojąc nad grobem jednego z członków grupy do wszystkich jednak powracają te same obrazy. Wszyscy myślą o wydarzeniu sprzed lat, które być może właśnie ma swoją kontynuację.
Czy głęboko ukryte przed byłymi przyjaciółmi przekonania mogą popchnąć do zbrodni? Trudno uwierzyć, że dobrze wykształceni ludzie mogą mieć przeświadczenia tak absurdalne i przeczące wszelkim osiągnięciom nauki, ale powiedzmy szczerze - im większa wiedza, tym więcej wątpliwości...
Rok szczura” bazuje na tym co stać może się nawet dzisiaj. Nie zdajemy sobie sprawy jak niewiele trzeba, aby zmieść z powierzchni ziemi tysiące ludzi. Bez wybuchów, bez hałasu. Inteligentnie i zupełnie po cichu. Jak szczur.
Dużo zdrowia i …koniecznie przeczytajcie tę książkę. To nie jest zwykły thriller, to głos, który powinniśmy wszyscy usłyszeć.


Komentarze

  1. Bardzo dobra książka i recenzja doskonale przedstawia nieoczywisty przebieg akcji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miły komentarz! Dla takich słów warto pracować. Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Horyzont - Jakub Małecki

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Narcyz - Izabela M. Krasińska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kwadrans - Emilia Kiereś

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska