Ta druga - Michelle Frances

Przygotowując się do napisania dzisiejszej recenzji spędziłam trochę czasu w zakamarkach wirtualnego świata, aby zobaczyć z kim właściwie mam tym razem do czynienia, ponieważ o tej Autorce usłyszałam po raz pierwszy.
Nie wiem, czy Was, Drodzy Czytelnicy, również interesują takie niuanse jak różnica między okładkami, czy tytułami w poszczególnych państwach, jednak pozwólcie, że dzisiaj oprócz kilku słów na temat samej książki, wybierzemy się na małą wycieczkę...
Michelle Frances jest autorką trzech książek.
„Ta dziewczyna”, którą autorka debiutowała, okazała się prawdziwym hitem czytelniczym (według strony michellefrancesbooks.com zajmuje ona pierwszą pozycję na liście bestsellerów Amazon Kindle i i-Tunes). Książka została wydana aż w czternastu krajach, co jest tylko dowodem na to, jak doskonale odnalazła się na rynku początkująca przecież pisarka!
Dodajmy jednak, że Frances przez wiele lat przed pisarskim debiutem zajmowała się pracą dla telewizji, tworząc scenariusze i zajmując się produkcją programów na przykład dla BBC.


Kolejna książka, „The Temp” (wydana w Polsce jako „Ta druga”) powieliła sukces swojej poprzedniczki i także znajduje się na pierwszym miejscu bestsellerów i-Tunes.
Czy słusznie?
Leżąc w łóżku z infekcją, chciałam wybrać sobie lekturę, która zajmie mnie na tyle, że zapomnę o wszelkich dręczących mnie dolegliwościach. Szukałam w swoich zbiorach książki, która będzie miała prostą fabułę i dynamiczną akcję. Rozdrażniona chorobą nie zniosłabym długich opisów, czy głębokich rozważań duchowych. Nie tym razem...
Już od pierwszych stron okazało się, że otrzymałam dokładnie to, czego się spodziewałam. Thriller wciągnął mnie do tego stopnia, że przeczytałam go w dwa dni. Początkowo sądziłam, że to raczej książka psychologiczna, rozprawiająca się z problemami społeczno-emocjonalnymi dzisiejszej klasy średniej w Wielkiej Brytanii, jednak spokojnie-na wszystko jest w tej historii czas i miejsce! Co prawda, rozczarował mnie finał, bo życzyłabym sobie inne rozwiązania, ale takie już to prawo Autora, że to on decyduje o tym jakie będzie ostatnie słowo:-)
„Ta druga” zaskakuje.
Polski tytuł sugeruje, iż sięgamy po książkę, w której ciężar akcji opierać się będzie na rywalizacji pomiędzy dwiema kobietami o względy pewnego mężczyzny. Na okładce czytamy „Twoją pracę już ma. Zaraz sięgnie po więcej”.
Cóż, sprawy mają się zgoła inaczej. Myślę, że ten sugerujący nam rozwój wypadków tytuł, nie był takim złym wyborem. Nastawienie, z którym sięgamy po ten thriller zostanie całkowicie zrujnowane, jednak dzięki temu my będziemy mieli fantastyczną zabawę!
Michelle Frances nadała swojej powieści jednak inny tytuł- „The Temp”. Gdybym kupiła książkę nazwaną w ten sposób, miałabym w stosunku do niej zupełnie inne oczekiwania! Na obronę polskiego wydania i dla obiektywnego przedstawienia sytuacji, chciałabym dodać, iż zarówno brytyjska jak i amerykańska okładka mają cytaty, sugerujące najprawdopodobniejszy scenariusz wydarzeń.(„She's got your job. She wants your life”- Wielka Brytania, „Behind every perfect woman...is a more perfect woman waiting to take her place”- USA).
Zajmująca jest różnica pomiędzy grafiką zaproponowaną przez wydawców w poszczególnych krajach. Jestem szalenie ciekawa, którą okładkę Wy wybralibyście, gdyby przyszło Wam o tym decydować? Mnie najbardziej przypadła do gustu amerykańska wersja, ponieważ jest bardzo sugestywna i prosta w swym przekazie.
Kończąc, chciałabym dodać, iż na anglojęzycznym rynku ukazała się już najnowsza, trzecia powieść tej autorki pod tytułem „The daughter”. Jeśli pojawi się i u nas, (Tak, są na to spore szanse!), chętnie przeczytam.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Nic o tobie nie wiem - Małgorzata Rogala

Gambit - Maciej Siembieda

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kotka i Generał - Nino Haratischwili

Miłość, pies i czekolada - Małgorzata Lis

Gdzie śpiewają raki - Delia Owens

SERIA : Wydziedziczone. Tom 1-3. Gorzej urodzona. Niespełniona miłość. Tajemnice z przeszłości - Mirosława Kareta