Kopia doskonala - Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala jest dla mnie gwarantem mile spędzonego czasu z książką. Nasza znajomość rozpoczęła się od cyklu powieści kryminalnych o starszej aspirant Agacie Górskiej i Sławku Toczyku, w skład której wchodzi już sześć części. Wszystkie udane i co jest wielką sztuką w przypadku tak długiej serii - wciąż interesujące dla odbiorcy.
Kiedy usłyszałam, że „Czwarta Strona” wydaje nową powieść Małgorzaty Rogali, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. „Kopia doskonała” nie bazuje na wcześniejszych osiągnięciach autorki i ma zupełnie nową bohaterkę- Celinę Stefańską. Wiem, że niektórych czytelników Celina może irytować, jednak mnie szalenie się podoba. Początkująca pani detektyw jest absolutnie oddalona od osiągnięć współczesnej technologii i w dodatku ma różne fobie i sekrety. Dzięki tak skonstruowanej postaci nigdy nie będziemy się nudzić. Czytając „Kopię doskonałą” czułam się jak gdybym oglądała dobry film. Trudno jednoznacznie wskazać mi jego gatunek, ponieważ autorka żongluje nie tylko wątkiem kryminalnym, obyczajowym, ale także i miłosnym. Dodatkowo akcja toczy się nie tylko w Polsce, ale także i we Francji. Jest ciekawie i szybko, więc na żadnym z etapów tej historii nie można się nudzić.
I jeszcze jeden, największy smaczek tej książki. Tytułowa „Kopia doskonała” odnosi się do obrazu „Targ na jarzyny na Placu Żelaznej Bramy w Warszawie” Józefa Pankiewicza. W rzeczywistości nigdy taka wersja nie powstała, istnieje bowiem tylko i wyłącznie na kartach tej powieści!
Idealna powieść na wakacje, napisana z dużym dystansem do siebie, lekkością i odrobiną szaleństwa. Małgorzata Rogala wydała właśnie drugi tom przygód Celiny pod tytułem „Cenny motyw”. Muszę przeczytać!!

Komentarze

  1. Marta Zinkel25 maja 2021 09:47

    Właśnie ostatnio na nią zerkam i chyba się skuszę i zamówię.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kwadrans - Emilia Kiereś

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Na moment przed świtem & Ostatnia iskra nadziei - Magdalena Wala

Gdzie śpiewają raki - Delia Owens

Nasze niebo - Sylwia Kubik

Horyzont - Jakub Małecki

Trzy kobiety - Joanna Jax

Sen o okapi - Mariana Leky

Olive Kitteridge - Elizabeth Strout

Czytelnicze podsumowanie roku 2020