Gdzie jesteś, Leno? - Joanna Opiat-Bojarska

Oczywiście, że wiedziałam o istnieniu Joanny Opiat-Bojarskiej. Nigdy jednak nie złożyło się tak, aby któraś z jej książek stanęła na mojej drodze.
Przez przypadek trafiłam natomiast na wywiad z tą autorką i po szybkiej lekturze już wiedziałam, że to jest to. Niebanalna osoba dawała szansę na ciekawą, oryginalną lekturę.
Na pierwsze spotkanie wybrałam powieść z policyjnej serii o komisarzu Burzyńskim i jego młodym współpracowniku pod tytułem „Gdzie jesteś, Leno?”. Wydana w 2013 roku książka ma kontynuację w kolejnych trzech tomach (ostatni z nich ukazał się w ubiegłym roku). Przyzwyczajona do młodych, zwinych i powabnych bohaterów, przeżyłam spory szok, kiedy z kolejnych akapitów wyłonił się on-komisarz Burzyński. Po czterdziesce, po fryzurze, z brzuszkiem i na chwilę przed małżeńskim krachem. Idealny, aby wybrać się z nim na poszukiwania zaginionej studentki.
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile ludzi każdego roku znika w Polsce? Sprawdziłam. W 2017 było ich 19 563 . Większość z nich wraca do domu w ciągu 14 dni. Jest jednak spora grupa, która do bliskich nie wraca nigdy. Joanna Opiat-Bojarska pisze, że ten temat intrygował ją od zawsze i jako czytelnik muszę przyznać, że doskonale udało się jej zbudować tę historię. Nie ma tutaj miejsca na jednoznaczne odpowiedzi, proste wskazówki, chociaż fabuła jest klarowna i nie męczy czytelnika. Zaskakujące zakończenie ostatecznie przekonało mnie, że ta autorka zasługuje na uwagę i kolejne spotkanie. „Gdzie jesteś, Leno?” pojawiło się sześć lat temu, ale absolutnie nie traci na świeżości. Wręcz przeciwnie, ta powieść jest tak zaangażowana społecznie, ma swój własny styl i język, że jeszcze długo można by ją ustawiać na półce obok nowości czytelniczych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Trzy kobiety - Joanna Jax

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

SERIA : Wydziedziczone. Tom 1-3. Gorzej urodzona. Niespełniona miłość. Tajemnice z przeszłości - Mirosława Kareta

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska

Narcyz - Izabela M. Krasińska

Enola Holmes. Tom 3. Sprawa złowieszczych bukietów - Nancy Springer

Namaluj mi anioła - Małgorzata Lis