Cierpkie grona - Zofia Mąkosa


Znalezione obrazy dla zapytania Cierpkie grona - Zofia Mąkosa

"Wendyjska winnica" jest niezwykłą opowieścią, która powinna stać w każdym domu na półce z książkami. Dlaczego?Żyjemy w czasach, kiedy echa wojny już dawno przebrzmiały i tylko z kart historii wyziera sporadycznie duch minionych wydarzeń.

Dodatkowo, te wspomnienia zwykle przestawiane są szablonowo w ostrych granicach źli kontra dobrzy. Zapominamy, że zwykli obywatele wcale na walkę ochoty nie mieli. Czy zastanawiamy się skąd w zwykłych ludziach było tyle okrucieństwa, aby zabijać innych ze względu na niewłaściwy kolor włosów, czy kolor skóry? Dlaczego sąsiad donosił na sąsiada, a przyjaciele stawali do siebie plecami? Przecież tak głęboko w sercu każdy chciał żyć po swojemu, w spokoju. Autorka doskonale poradziła sobie z ukazaniem mechanizmów, które doprowadziły do tak licznych nieszczęść i cierpienia. Bólu uciskanych i mordowanych, ale i tych, którzy czynili zło. Zło ma wiele odcieni. Przynależność do rasy panów nie miała płaskiego, jednorodnego wymiaru. Nikt nie pytał, czy masz ochotę brać udziału w czynach Adolfa Hitlera, czy marzysz o tym, aby twoje dziecko udzielało się na zbiórkach podczas których sączono mu regularnie truciznę w każdy zakamarek umysłu i ciała. Trucizna podawana w małych dawkach przemieniała je w bezduszne istoty. I niech mi jeszcze ktoś powie, że edukacja dzieci nie ma żadnego znaczenia...To nie tak, że wszyscy byli źli tylko dlatego, że władali językiem niemieckim. I nie tak, że nie było Niemców stających okoniem władzy.
Przeczytajcie chociażby po to, aby rozważyć, czy nie jesteśmy aktualnie w bardzo podobnej sytuacji polityczno-społecznej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gwiazdy nigdy nie gasną - Agnieszka Zakrzewska

Wojenna miłość - Joanna Jax

Trzy godziny ciszy - Patrycja Gryciuk

Zimowy sen. Duchy minionych lat - Joanna Jax

Na moment przed świtem & Ostatnia iskra nadziei - Magdalena Wala

Sekret panny Elizy - Annabel Abbs

Córka fałszerza - Joanna Jax

Miłość, pies i czekolada - Małgorzata Lis

Enola Holmes. Tom 3. Sprawa złowieszczych bukietów - Nancy Springer

Długi zew - Ann Cleeves