Bar na starym osiedlu - Sabina Waszut


Znalezione obrazy dla zapytania Bar na starym osiedlu - Sabina Waszut

Niepozorna okładka o cichym i ciepłym tytule. Do tego zgrabna notka o nagrodzie, którą otrzymała autorka. Pomyślałam ,że właśnie takiej lektury oczekuję po serii książek, w której zło szerzy się na każdym rogu.
Jak wielkie było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że autorka akcję opowieści umieściła na Śląsku. Nie przypominam sobie, aby ktokolwiek miał na to ochotę... O Śląsku pisze się trudno. Osoby z zewnątrz po cichu zastanawiają się co mogłoby trzymać w takim miejscu normalnych ludzi- wybitnie ciekawa praca, duże pieniądze? A może tak po prostu, przywiązanie do ziemi? Nie, to nie jest możliwe! Kto kochałby zadymiony kawałek świata, z wiecznie przekroczonymi normami stężenia zanieczyszczeń powietrza? Kiepski obrazek niech dopełnią upadające kopalnie, familoki i kiepsko wykształceni ludzie kierujący się tą osławioną wszędzie śląską dumą, hardością i uwielbieniem porządku..
Otóż nie, my Ślązacy jesteśmy tak samo różnorodni jak reszta społeczeństwa. Wśród nas jest tak wielu napływowych mieszkańców, że trudno mówić nam jednym zgodnych chórem. To dobrze.
Śląsk przedstawiony przez autorkę jest mi daleki. Familoki widuję tak rzadko, że z trudem przypominam sobie jak wyglądają. Ślaską mowę słyszę sporadycznie, chociaż większość z nas zna chociaż podstawowe określenia. Śląsk z "Baru na starym osiedlu" jest bliższy raczej czasom młodości mojej mamy, nie mojej.
Cieszę się, że ta książka wpadła w moje dłonie, chociaż jest to raczej bajkowa kraina wybrzmiewająca dawno minione czasy. Chciałabym, aby na rynku wydawniczym pojawiało się więcej książek poświęconych tej części Polski. Sądzę, że to trudne i mało kto potrafiłby to zrobić w taki sposób, aby ludzie tej ziemi odebrali ją jako własną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nic o tobie nie wiem - Małgorzata Rogala

Gambit - Maciej Siembieda

Wiosenne przebudzenie. Duchy minionych lat - Joanna Jax

Wiatr ze wschodu. Czas białych nocy - Maria Paszyńska

Szepty z wyspy samotności - Magda Knedler

Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił - Ałbena Grabowska

Na moment przed świtem & Ostatnia iskra nadziei - Magdalena Wala

Czytelnicze podsumowanie roku 2020

Córka fałszerza - Joanna Jax

Warto poczekać - Maria Fabisińska, Liliana Fabisińska