Sycylijskie lwy. Tom 1 - Stefania Auci

To jest moja historia, w tym sensie, że napisałam ją tak, jak ją sobie wyobrażałam, bez łatwej hagiografii, penetrując zakamarki czasu, próbując zrekonstruować nie tylko życie rodziny, ale także ducha miasta i epoki.

 Stefania Auci, Podziękowania

W zachodniej części Sycylii, nad Morzem Śródziemnym, wzdłuż Conca d'Oro, kotliny zwanej „złotą muszlą”, znajduje się pełne niespodzianek Palermo. Miasto, którego dzieje sięgają aż do czasów starożytnych, przybrane zostało przez wieki w niezwykłą biżuterię. Muzea, barokowe kościoły i pałace mówią same za siebie i stanowią o wartości kulturowej tego miejsca. Palermo jest jak człowiek, który nie potrzebuje diamentów, by błyszczeć, ponieważ nosi w sobie swoje własne światło. W jego wnętrzu, pod płaszczykiem utkanym z nieziemskich widoków i klimatu przyjaznego nawet schorowanym starcom, skrywają się niezwykłe historie. Opowiada je szeptem tylko tym, którzy faktycznie potrafią słuchać i mają czas, by przystanąć, sycąc się echem odległej przeszłości.

Taką osobą, która potrafi czule przyjąć opowieść jest bez wątpienia Stefania Auci. Jej „Sycylijskie lwy” są nie tylko zapisem dziejów tego miejsca, ale i wysokich lotów prozą ujętą w mistrzowskie tłumaczenie Tomasza Kwietnia. Wybitny przekład oraz obrazowy sposób przekazania losów rodziny Florio nie pozostawiają wątpliwości, że oto mamy przed sobą jedną z najlepszych powieści tego roku.

Włosi oszaleli na punkcie tej książki i mam nadzieję, że również Polacy ulegną jej urokowi. Czterysta tysięcy sprzedanych egzemplarzy oraz ponad dwadzieścia zagranicznych wydań jednoznacznie świadczą o tym, że wciąż potrafimy odnaleźć i docenić wartościowe, dobrze napisane powieści. Uniwersalizm „Sycylijskich lwów”- opowieści o drodze do zdobycia najwyższych i najbardziej odległych celów, sprawdzi się w każdym zakątku świata. Bez względu na różnice kulturowe, szerokość geograficzną i wiek wszyscy pragniemy zanurzyć się w emocjach bliskich prawdziwemu życiu, tym, co dotyka nas każdego dnia i na co sami nie mamy wpływu. Los potrafi zadrwić z nas w najmniej oczekiwanym momencie - wynieść na sam szczyt lub rozgnieść bezlitośnie w dłoni bez żadnego ostrzeżenia. Zdarza się jednak, że ambicje są tak silne, że staną w szranki z nienamacalną i trudną do przewidzenia przyszłością. Ród Florio odważył się na to, na co tak wielu nie stać. Postawił wszystko na jedną kartę, by dojść do obranego na początku drogi celu. Bez odwracania się za siebie, sentymentów, szacowania pragnień stawiał kolejne kroki wielokrotnie krwawiąc i zaciskając z bólu pięści. Przeraża jak wiele można poświęcić, by postawić stopę w obranym miejscu, by móc zaspokoić swoje pragnienia. „Sycylijskie lwy” są sagą, siecią powiązań pomiędzy ludźmi, którzy wielokrotnie patrzą w innym kierunku, ale ze względu na węzły małżeńskie nie mogą pójść w swoją stronę. Kobieca niemoc w podejmowaniu decyzji jest przerażająca, ale po głębszej analizie szybko można dojść do wniosku, że to właśnie na ich barkach zbudowana została potęga tej familii i pośrednio całego miasta.

Stefania Auci napisała powieść mądrą, pozbawioną skrótów myślowych i oczywistych rozwiązań fabularnych. Podziwiam jej wiedzę oraz umiejętność czerpania z przeszłości. Jestem zakochana w „Sycylijskich lwach” nie tylko ze względu na treść, ale przede wszystkim czułość i troskę z jaką została potraktowana przez wydawnictwo W.A.B. Już dawno nie spotkałam się z tak pięknym i starannym przekładem. Tomasz Kwiecień z pewnością pracował nad tekstem bardzo dobrej jakości, jednak to jego zasługą jest efekt finalny, który trafił do polskiego odbiorcy. Mistrzostwo, które trudno będzie pobić. Przez wiele kolejnych tygodni będę porównywać inne publikacje do „Sycylijskich lwów”. Poprzeczka została powieszona wysoko nad głowami innych i z niecierpliwością czekam, czy komuś uda się wspiąć jeszcze wyżej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Horyzont - Jakub Małecki

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Narcyz - Izabela M. Krasińska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kwadrans - Emilia Kiereś

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska