Milcząc jak grób - Małgorzata Rogala

Monika przekonała się niejednokrotnie, że człowiek jest istotą ułomną i zdarza się, że gdy stanie pod ścianą, postąpi w sposób zaskakujący siebie i tych, którzy żyli w przekonaniu, że go znają.

Każdy z nas ma gdzieś swoją ścianę, chociaż niektórzy jeszcze do niej nie dotarli. Tacy ludzie bardzo często sądzą, że w życiu wszystko jest jedynie białe lub czarne, a odcienie szarości przeznaczone są dla słabych jednostek nie potrafiących sprostać konkretnemu wyzwaniu. Tymczasem prawda jest niezmiennie taka, że tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.

Małgorzata Rogala w swej najnowszej powieści tworzy rzeczywistość w taki sposób, aby w centrum zainteresowania znalazł się sam człowiek obdarty z kakofonii dźwięków wielkiego miasta, pozostawiony bez atrybutów, w które wyposażył go dwudziesty pierwszy wiek. To wielki powrót do prawdziwych potrzeb uśpionych przez pęd ostatnich lat. W tej książce przyroda jest jednym z głównych bohaterów i mimo iż pozornie pozostaje niema, to właśnie ona kształtuje ekspresyjność i dynamikę całej historii. Dyskretnie buduje napięcie, skłania czytelnika do uruchomienia wyobraźni, tak by niewielka miejscowość Pełnia zaczęła żyć swobodnie w jego własnej głowie. Baśniowa rama „Milcząc jak grób” daje szerokie pole do naświetlenia ludzkich ograniczeń, lęków i przywar bez dosadności i nadmiernego przelewu krwi. Wprowadzając do zamkniętej społeczności Monikę Gniewosz, znaną z serii o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku, pisarka otwiera wiele furtek i sprawia, że seria „Pełnia tajemnic” jest czymś zupełnie nowym i świeżym w Jej dorobku. Nie odwracając się od dotychczasowych dokonań, przenosi uwagę czytelnika na inne obszary, które do tej pory były mniej eksponowane. Autorkę interesują przede wszystkim mechanizmy powstawania konkretnych emocji oraz to, w jaki sposób będą one ewoluować. Cieszy, że Małgorzata Rogala nie ulega żadnym modom, tylko podąża własną ścieżką, eksplorując te rejony, które w Jej mniemaniu są godne uwagi. Wplatając niewielki wątek związany ze sztuką sprawia przyjemność tym, którzy mają podobne zainteresowania. To drobnostki, ale właśnie one tworzą satysfakcjonującą całość.

„Milcząc jak grób” jest kryminałem rozumianym w bardzo szerokim kontekście. Wynika z prawdziwej potrzeby opowiadania o tym, co naprawdę przeraża, dotyka i drażni. Łączy dokonania współczesnej nauki z tym, co ukryte na dnie naszej świadomości.

Perfekcyjnie wyważony język, dyskretna oprawa muzyczna (Grażyna Łobaszewska) i wciągająca fabuła to najistotniejsze cechy tej książki. Nieustannie pozostaję pod ogromnym wrażeniem kreatywności i otwartości Autorki.
Komentarze

  1. Zapowiada się ciekawa podróż dla czytelników.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa książka.Małgorzata Rogala jak zwykle nie zawiodła

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Horyzont - Jakub Małecki

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Narcyz - Izabela M. Krasińska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kwadrans - Emilia Kiereś

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska