Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse - Jarosław Molenda

Niezbyt często spoglądamy za siebie, aby dowiedzieć się co było przed nami. Prawa wyborcze, swoboda w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących naszego życia, możliwość ukończenia studiów lub podjęcia pracy w dowolnym momencie to kwestie tak oczywiste dla współcześnie żyjących dziewcząt i kobiet, że aż trudno uwierzyć, że kiedykolwiek było inaczej.
Często słyszę, że jesteśmy gorzej opłacane, traktowane jedynie jako piękne ozdobniki dla mężczyzn, którzy potrafiąc zdecydowanie mniej niż my piastują lepsze stanowiska. Tak dla zasady. Mimo parytetów i szeroko rozumianej poprawności politycznej zdarzają się sytuacje, w których płeć ma znaczenie.
Z całą pewnością są jeszcze miejsca, gdzie nad naszymi głowami wciąż istnieje gruby szklany sufit, jednak moim zdaniem zwykle nie potrafimy docenić tego, co zrobiły dla nas Polki żyjące kilkadziesiąt lat wcześniej. W porównaniu do nich nasze możliwości są o niebo szersze, chociaż oczywiście wciąż pozostało jeszcze wiele do zrobienia.
„Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse” autorstwa Pana Jarosława Molendy to historie dziesięciu prawdziwych osobowości. Wśród nich znajdziecie losy Gabrieli Zapolskiej, Marii Komornickiej, Heleny Rubinstein, Tamary Łempickiej, czy Michaliny Wisłockiej. Przyznam, że dzięki fantastycznej polonistce w liceum sporo przedstawionych w tej książce faktów nie było dla mnie nowością, jednak zebrane w jednej publikacji zyskały zupełnie nową jakość. Moc i energia zaklęta w tych życiorysach sprawia, że chce się walczyć o swoje marzenia. Dobrze jest przypomnieć sobie o tym, że granice naszych możliwości wyznaczamy tak naprawdę sami. „Gorszycielki” przypominają jednak, że za nonkonformizm przychodzi zwykle płacić wysoką cenę. Wyłamywanie się z określonych schematów zawsze było źle widziane i to z pewnością nie zmieniło się na przestrzeni lat. Historia uczy, że przecieranie szlaków kolejnym pokoleniom okupione jest wieloma wyrzeczeniami i niejednokrotnie równoznaczne z samotnością wynikającą z braku zrozumienia u innych. Coś za coś.

Moją ulubienicą z kart „Gorszycielek” jest zdecydowanie Maria Dulębianka. Uczennica samego Jana Matejki, wybitnie uzdolniona nie mogła podjąć nauki w Szkole Sztuk Pięknych w Polsce ze względu na swoją... płeć (która nie była problemem za granicą, gdzie też przyszło jej kontynuować naukę). W świadomości szerszego grona odbiorców zapisała się tylko jako wierna przyjaciółka (i naczelna portrecistka) Marii Konopnickiej, a szkoda, bo była to szalenie interesująca postać. W 1908 kandydowała na posła co w tamtych czasach było niespotykanym wydarzeniem (otrzymała nawet 400 głosów!). Prawdziwa feministka, nosząca się po męsku i mówiąca wprost o swoich bezkompromisowych poglądach. Umarła bohatersko, jednak nie zdradzę szczegółów, aby nie psuć Państwu lektury.
Nie każda z nas może zapisać się złotymi literami na kartach przeszłości (nie każda z nas ma zresztą taką potrzebę), jednak wszystkie powinnyśmy się wzajemnie wspierać i doceniać.
Pan Jarosław Molenda poświęcił sporo czasu, aby dobrze udokumentować swoje przemyślenia i sprawić, aby myśląc o emancypantkach nie przychodziły nam do głowy tylko same zagraniczne nazwiska. Pamiętajmy, że sytuacja polityczna Polski nigdy nie ułatwiała kobietom sięgania po swoje prawa. Załączona bibliografia jest bardzo obszerna i zachęca do kontynuowania poszukiwań kolejnych wątków we własnym zakresie, do czego gorąco Państwa namawiam. Warto!

Komentarze

  1. Dzięki tej recenzji wiem, że muszę przeczytać tę książkę. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za wizytę na blogu i komentarz:-) Strasznie dużo pracy kosztuje mnie prowadzenie tej strony i nie ma większej nagrody niż takie słowa, dziękuję!:-))

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja kuzynka Rachela - Daphne du Maurier

Trzy kobiety - Joanna Jax

Horyzont - Jakub Małecki

Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Na wieczne potępienie - Małgorzata Rogala

Jedyny walc - Małgorzata Garkowska

Narcyz - Izabela M. Krasińska

Sztorm - Daria Kaszubowska / SAGA KASZUBSKA tom. 1

Kwadrans - Emilia Kiereś

Deficyt niebieskich migdałów - Agnieszka Zakrzewska